Огляд ринку хімічної промисловості Фінляндії

19 февраля 2016

Регіональний центр підтримки експорту РТПП Миколаївської області інформує: 

Аналітична довідка: Хімічна промисловість Фінляндії

Хімічна промисловість традиційно є одним з провідних секторів економіки Фінляндії та займає третє місце після металургійної та лісової промисловості. Вона формує 13% ВВП країни.

З 1 червня 2008 р. на території ЄС діє Директива REACH, що регламентує обіг хімічних речовин на території країн ЄС. Директива була введена з метою забезпечення високого рівня захисту здоров'я населення, охорони навколишнього середовища, підвищення конкурентоспроможності промисловості країн-членів ЄС і встановлює нову систему контролю за обігом хімічних речовин на території ЄС, шляхом посилення природоохоронних вимог до виробництва хімічної продукції всередині ЄС, її розміщення і використання на європейському ринку, імпорту з третіх країн. У сферу дії Директиви входять як окремі хімічні речовини у вільній формі, так і хімікати, що знаходяться в різних сумішах або виробах.
Для забезпечення системи функціонування нового законодавства, в 2007 р. був створений незалежний оператор - Європейське Хімічне Агентство «ЕХА» зі штаб-квартирою в Фінляндії (м.Гельсінкі).

У Фінляндії нагляд за ринком хімічної продукції промислового та споживчого застосування, біоцидів, засобів захисту рослин та косметики здійснює Агентство з хімічної безпеки «Tukes».
Виробництво хімічної продукції в країні залишається відносно стабільним. Це обумовлено наявністю високого попиту на тих ринках, на які вона традиційно експортується (Швеція, Росія, Великобританія і США). Останнім часом на зростання обсягів виробництва хімічної промисловості істотно впливає збільшення попиту на вироби з пластмаси на внутрішньому ринку, що обумовлено стабільним розвитком будівельної галузі Фінляндії (2-3% щорічно), а також збереженням високого попиту на пакувальні матеріали з пластику.
За попередніми даними Асоціації Хімічної Промисловості Фінляндії, обсяг виробництва в галузі збільшився на 0,9% в порівнянні з 2013 р. роком і склав у 2014 році близько 22,45 млрд. євро. 
Близько половини (48,6%) продукції хімічної промисловості, що випускається припадає на продукти нафтохімії, хімікати і добрива - 21,4%, вироби з пластмаси - 9,1%, фармацевтичну продукція - 6,8 %, гумовотехнічні вироби - 3,8%, лаки і фарби - 2,1%, косметичні та миючі засоби - 0,4%, інші товари - 7,8%.
Продукція фінської хімічної промисловості найбільш затребувана в секторах технологічної, лісової і будівельної промисловості, а також в сільському господарстві і харчовій промисловості.
Загальна кількість зайнятих у хімічній промисловості досягає 34 тис. осіб, або близько 10% від загального числа зайнятих в промисловому секторі Фінляндії. Структура розподілу персоналу за секторами хімічної галузі країни виглядає наступним чином: 34% зайняті в сфері виробництва і переробки пластмас, 21% - у виробництві хімікатів, 13% - в фармацевтиці, 8% - у виробництві гуми і гумотехнічних виробів, 8% - в секторі нафтопереробки, 6% - у виробництві лаків і фарб, 2% - в секторі миючих засобів та косметології і 8% в інших секторах.
Хімічна промисловість поряд з технологічно і лісовою галузями промисловості є однією з головних експортно-орієнтованих секторів фінської економіки. Близько 40% всієї продукції фінської хімічної промисловості експортується. За даними митного управління Фінляндії, частка експорту товарів хімічної галузі в загальному обсязі фінського експорту і в 2014 р. склала 11,2% або, в вартісному вираженні, 6,227 млрд. євро, що на 1% нижче за показник 2013 р. Зниження пов'язане зі скороченням поставок в РФ через ослаблення курсу російської національної валюти.

Основними ринками збуту продукції хімічної промисловості Фінляндії є країни - члени ЄС і країни Східної Європи, частка яких в загальному обсязі експорту галузі становить понад 60%. Основними імпортерами хімічних товарів з Фінляндії в 2014 р. були Швеція - 18,3%, Росія - 8,9%, США - 7,4%, Нідерланди - 7,2%, Німеччина - 6,1%, Бельгія - 5,6%.
Найбільш важливими статтями експорту фінської хімічної промисловості є готові продукти нафтохімії (46,6%), хімікати (36,1%), фармацевтична продукція (7,5%), вироби з пластмаси і гумотехнічна продукція (10,7%). 
Імпорт хімічних товарів до Фінляндії в вартісному вираженні в 2014 р. склав 6,777 млрд. євро, що на 1% нижче за показник 2013 р. Основними постачальниками хімічної продукції є: Росія - 19,6%, Німеччина - 13,3%, Швеція - 10,6%, Нідерланди - 7,9%.

Довгострокові перспективи політики Фінляндії в галузі новітніх технологій будуються на збільшенні частки державного фінансування НДДКР. При цьому близько 10% від усього обсягу фінансування, що направляється на промислові дослідження, припадає на НДДКР в хімічній промисловості, що становить майже 300 млн євро в рік. Пріоритетними напрямками НДДКР у фінській хімічній промисловості залишаються захист навколишнього середовища і розвиток екологічно чистих виробництв.
Планується, що протягом найближчих 10 років основними хімічними продуктами, що розроблятимуться і випускатимуться фінськими компаніями, стануть багатофункціональні і універсальні матеріали і речовини, діагностичні препарати, хімікати для лісової промисловості і спеціальні компоненти для нафтопереробки, харчової та фармацевтичної галузей промисловості.

Контактні дані галузевих асоціацій, компаній, реалізаторів та торгових мереж Фінляндії для налагодження співробітництва:

Асоціації:
- The Finnish Cosmetic, Toiletry and Detergent Association -http://www.teknokemia.fi/fin/in_english/;
- Chemical Industry Federation of Finland -http://www.kemianteollisuus.fi/en/;
- Finnish Safety and Chemicals Agency (Tukes) –http://www.tukes.fi/en/Contact/Sorted-by-priority-area/.

Компанії-виробники мила та миючих засобів:
- VESPAL OY - http://www.vespal.fi/showpage.php?id=2;
- OY CC-COMPANY TEKNOKEMIA LTD - http://www.cc-company.fi/;
- Повний перелік компаній -http://fi.kompass.com/en/searchCompanies/facet…;
- OY TRANSMERI AB - Компанія-дистриб’ютор, www.transmeri.fi/en, (Managing Director, Sari Rosin, sari.rosin@transmeri.fi).

Контактні дані роздрібних мереж Фінляндії для налагодження співробітництва:
- S-group – мережа фінських компаній сфери роздрібної торгівлі (900 супермаркетів на території Фінляндії): Fleminginkatu 34, P.O. Box 1FI-00088, tel. +358 10 768011. До складу S-Group на території Фінляндії входять торговельні мережі S-market, Prisma, Alepa, Sale https://www.s-kanava.fi/web/s/ajankohtaista;
- K-Group – фінляндська холдингова компанія, що оперує у галузі харчової промисловості та роздрібної торгівлі, (2200 торгових точок): Mannerheimintie 117, Helsinki, tel. +358 010 53030,http://www.kesko.fi/en/company/contacts/grocery-trade/#18085 (компанії ланцюга поставок продукції).
До складу K-Group входять такі мережі гіпермаркетів, де можна купити як продукти харчування, так і одяг та товари для дому, K-Citymarket – широкий вибір бакалії - www.k-citymarket.fi, К- supermarket - продовольчі магазини - www.k-supermarket.fi, К- market - www.k-market.fi, К- extra - www.k-extra.fi;
- німецька мережа магазинів Lidl - більше 120 магазинів у різних містах Фінляндії. У універмагах Lidl представлений широкий асортимент продуктів та інші товари в обмежених кількостях,https://ssl.lidl.fi/fi/2908.htm;
- Suomen Lähikauppa – (до складу входять Siwa, Valintatalo, Euromarket) - http://www.lahikauppa.fi/fi/media/yhteystiedot.

Асоціації:
Стосовно умов експорту добрив, кормів та зернових і олійних культур звертайтеся до:
- Митниці Фінляндії (http://www.tulli.fi/en/contact_us/index.jsp); 
- Управління з контролю якості продуктів харчування Фінляндії «Evira» - http://www.evira.fi/portal/ru/,http://www.evira.fi/portal/en/plants/impo...);
- Федерації представників харчової промисловості Фінляндії «ETL», об’єднує понад 260 компаній та асоціації харчової промисловості, перелік та контакти яких містяться за посиланням:http://www.etl.fi/www/en/branch_associations/index.php;
- Chemical Industry Federation of Finland -http://www.kemianteollisuus.fi/en/;
- Finnish Safety and Chemicals Agency (Tukes) -http://www.tukes.fi/en/Contact/Sorted-by-priority-area/.

Компанії-дистриб’ютори:

- Bang & Bonsomer - http://www.bangbonsomer.com/;
- Cemagro Oy + v http://www.cemagro.fi/english.html;
- Biolan Oy - http://www.biolan.fi/english/default2.asp?active_page_id=997.