Чи виникають податкові зобов’язання з ПДВ при передачі медобладнання для поранених?

22 октября 2014

Підприємство - платник ПДВ придбало у неплатника ПДВ медичне обладнання з метою передачі його для лікування поранених бійців. Чи виникатимуть податкові зобов'язання при безоплатній передачі цього обладнання?

 

Відповідає Алла Кононова, начальник відділу розгляду звернень з ПДВ Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФСУ.

Постачання товарів - це будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у т. ч. дарування таких товарів (п. 14.1.191 ПКУ). Товари, що надаються згідно із договорами дарування, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості цих товарів, уважаються безоплатно наданими товарами (п. 14.1.13 ПКУ). База оподаткування ПДВ операцій із постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості (п. 188.1 ПКУ). Оскільки договірна ціна дорівнює нулю, то податкові зобов'язання у платника також будуть нульовими.

Разом з тим операція з безоплатної передачі товарів відноситься до негосподарської діяльності, оскільки не передбачає отримання доходу (згідно з п. 14.1.36 ПКУ, господарською є діяльність, спрямована на отримання доходу). Якщо під час придбання товарів суму ПДВ було включено до складу податкового кредиту, і якщо такі товари почали використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то такий платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання (п. 198.5 ПКУ).

У розглянутій ситуації медичне обладнання, яке передається лікарні, було придбано в неплатника ПДВ, тобто без ПДВ. Відповідно, податковий кредит при його придбанні не формувався, а тому й податкові зобов'язання при такій передачі не виникнуть.

Источник: "Баланс" N 77 - 78, від 22.09.2014 р.